Türkiye’de Kadınlara “Seçme ve Seçilme Hakkı” Tanınmasının 86. Yılı

: 6 Aralık 2020 - 22:10 114 okunma
KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu: Cumhuriyet Tarihi Boyunca 20 İl Hiç Kadın Milletvekili Çıkaramadı!

 

Türkiye’de kadınlara “Seçme ve Seçilme Hakkı”nın 5 Aralık 1934 yılında tanınmasının üzerinden tam 86 yıl geçtiğini belirten KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Başkanı Nuray Karaoğlu, “Birçok Avrupa ülkesinden önce bu hakkı elde etmemize rağmen bugün Meclis’te kadın temsil oranı maalesef sadece % 17.2. Gelinen noktada Türkiye demokrasiden ve eşitlikten uzaktır” dedi. Karaoğlu, ayrıca Cumhuriyet tarihi boyunca Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat’tan yani 20 ilden hiç kadın milletvekili çıkmadığının da bilgisini verdi.

Türkiye’de kadınlara “Seçme ve Seçilme Hakkı”nın 5 Aralık 1934 yılında tanınmasının üzerinden tam 86 yıl geçti. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Fransa’dan 10, Belçika’dan 26, İsviçre’den de tam 36 yıl önce kadınların mecliste seslerinin, fikirlerinin yer almasına karar verildi. 1935 yılı seçimlerinde 17 kadın ilk kez Meclis sıralarına oturdu.

% 17.2 ile eşitlikten uzağız!

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı 5 Aralık günü kapsamında açıklama yapan KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Başkanı Nuray Karaoğlu, “Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını birçok ülkeden önce elde etti ancak ne yazık ki bu ayrıcalığımızı çok da iyi kullanamadığımızı görüyoruz. 2020 yılında Fransa % 39.5, Belçika % 40.7, İsviçre ise % 41.5 oranında parlamentoda kadın temsiline sahipken Türkiye’de bu oran sadece ama sadece % 17.2’dir. 86 yıllık süreçte Türkiye’de bugün gelinen nokta demokrasiden ve eşitlikten uzaktır” dedi.

20 ilde kadının sesi yok

Cumhuriyet tarihi boyunca Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat’tan hiç kadın milletvekili çıkmadığının bilgisini veren Karaoğlu, “20 ilimizin hiçbir zaman bir kadın milletvekili tarafından temsil edilmemiş olması oldukça üzücü bir durum. 1997 yılından bu yana eşit temsil için çalışan KA.DER ve tüm kadın hareketinin evde, okulda, iş dünyasında ve siyasette kısaca toplumun her alanında kadınların da eşit bir şekilde yer alması mücadelesine rağmen, bugün meclise giren 600 milletvekilinden sadece 101’i kadın” ifadelerini kullandı.

“Ne acıdır ki uzayda yaşam koşulları araştırılırken biz kadınlar hâlâ eşit temsil adına cinsiyetçi zihniyetle mücadele ediyoruz” diyen Karaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “KA.DER olarak, kadınların tüm karar alma mekanizmalarında var olan eşitsizliği ortadan kaldırmak ve eşit temsilin sağlanması adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Siyasi partilerin kadınları aday göstermedeki isteksiz tavır ve davranışın kalkmasını, kadınların erkeklerle eşit oranda temsil edilmesini demokrasi ve insan hakları adına talep ediyoruz. Unutmayalım ki #kadınyoksaözgürlükyok, #kadınyoksaadaletyok ve #kadınyoksademokrasiyok!”  

2020 yılında TBMM’deki kadın milletvekili oranı % 17.2!

-          HDP’nin 56 milletvekilinden 23’ü, ( %41.07)

-          AKP’nin 289 milletvekilinden 54’ü ( %18.69)

-          MHP’nin 48 milletvekilinden 4’ü ( %8.33)

-          CHP’nin 138 milletvekilinden 17’si ( %12.32)

-          İyi Parti’nin 36 milletvekilinden 2’si ( % 5.56)

-          Demokratik Bölgeler Partisi’nin 1 milletvekilinden 1’i ( %100) kadındır.

TBMM’deki 19 komisyondan biri olan “Milli Savunma Komisyonunun üye sayısı

 0 (sıfır)!

Meclisteki diğer komisyonlardaki kadın erkek oranlarına bakıldığında ise cinsiyetçi zihniyet kendini bir kez daha göstermektedir.

Ayrıca;

-          2019 Yerel Seçimlerinde 22’si HDP’den, 7’si AKP’den, 10’u CHP’den, 1’i MHP’den ve 2’si Bağımsız olmak üzere sadece 42 Belediye Başkanı kadın seçildi.

-          Türkiye’de 30 Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan yalnızca 3’ü kadın.

-          50 bin 157 muhtardan sadece 1071’i kadın.

Not: Verilen rakamlar son YSK verilerinden alınmıştır. 

 

 

KA.DER HAKKINDA

KA.DER, kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütüdür. Toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile oluşan tüm karar organlarında kadın erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eder. Türkiye'de kadınlar, farklı sosyal alanlarda varlıklarını kanıtladıkları halde üst düzey yönetimlerde, özellikle de siyasette, eşit temsilden hâlâ çok uzak bir konumdadırlar.  Bu eşitsizliği gidermek, tüm yurttaşların kararlara katılımını sağlamak, kadın deneyimi ve çözüm üretme yeteneğini sosyal ve siyasal alanlara kazandırmak amacıyla Mart 1997'de kurulan KA.DER, seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için çalışır. KA.DER, 23 yıllık deneyim ve birikimiyle Türkiye genelinde çalışmalarını yürütmektedir.

 


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014