BALIKÇILARIMIZIN YANINDAYIZ

: 13 Temmuz 2021 - 02:08 307 okunma
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri'de balıkçılara malzeme dağıtım törenine katıldı. İstanbul'daki küçük ölçekli balıkçıları desteklemeyi amaçlayan proje kapsamında, 1260 balıkçıya malzeme desteği sağlanan tören ,Silivri sahili, dalgakıran mevkin de bulunan balıkçı barınağında gerçekleştirildi.

                                              

Günün önemini belirten ilk konuşmayı Balıkçılar Kooperatifler Birlik Başkanı Erdoğan Kartal yaptı. Ardından ,Balıkçılar Kooperatifleri Birlik Başkan Yardımcısı Barış Köksalan bir konuşma gerçekleştirdi.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz konuşmasında;  İstanbul balıkçılık olarak, Dünyadaki ender şehirlerden bir tanesi, hem Karadeniz’ de, hem de Marmara denizinde avlanma yapabiliyorsunuz. İki denizden faydalanan ender şehirlerden bir tanesi.

İBB Başkanına ve kıymetli ekibine bu yapmış oldukları, anlamlı destek için, ben kendilerine , Silivri balıkçılar kooperatifimizin, tüm üyeleri adına  buradan şükranlarımı sunuyorum.

Silivri Belediyesi olarak bizlerde, hem balıkçılarımızın, hem kooperatifimizin ,hem  emekçi arkadaşlarımızın, her zaman yanlarında olacağımı ifade etmek istiyorum.

                BALIKÇI ESNAFIMIZA YAPILAN ANLAMLI YARDIM İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Mü silaj çevreyle beraber balıkçı esnafıyla esasen hayatın bütününü etkileyen bir gerçek. Ben hayata pozitif bakan, her şerde, bir hayır arayan, bir kişiyim. Geçmişteki balık popülasyonu ile bugünkü balık popülasyonu arasında, dağlar kadar fark var. Onun için, bu Mü silaj ile birlikte, hem hükümetimiz, hem İstanbul’un, Marmara denizine atılan endüstriyel atığın yüzde 60’ı, İstanbul kaynaklı, yani Büyük şehir Belediye’sinin, bizlerin ilçe belediyelerinin de, Marmara denizini, çevreyi temiz tutma gibi bir zorunluluğu var. Hükümetle beraber  İBB’ nin  bakın burada lokomotif gücü  yüklemesi gerekiyor ki,  biz  kararlar oluşturuyoruz. Bu kararlar neticesinde, çocuklarımıza ve  bize emanet olan, bu denizleri koruyabilelim. Ben her zaman MHP Grup Başkanı olarak şunu her zaman ifade ediyorum. Doğanın,çevrenin korunmasına yapacağınız her türlü proje için, MHP açık çek veriyor. Hem borçlanma, hem yapacağı yatırımlar açısından, onun için ben balıkçı esnafımıza yapılan anlamlı yardım için tekrar teşekkür ediyorum.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Balıkçılarımıza bir katkı sunmak için buradayız. Gücümüz var oldukça, zor anlarında vatandaşımızın, esnafın farklı meslek sahibi guruplarına katkı sunmada, kendimizi mutlak mesul kabul ediyoruz. Mutlaka bir şey yapmalıyız diyerek, masaya oturuyoruz. Zor bir dönem,  Pandemi dönemi zor bir dönem .Bu zorlukların yaşandığı dönemde de aslında, her vatandaşımıza, her meslek grubuna bir usulle dokunmayı başardığımızı düşünüyorum.

Biz bir yılı aşkın süredir sağlık çalışanlarına İBB’ nin ulaşım, konaklama ve bir takım katkıları ve destekleri  var. İBB’nin bütçesinden tek bir kuruş destek almadan,300 milyon TL’yi aştı. Biz bununla övünüyoruz ama  İstanbul halkının vicdanı adına biz bunu yapıyoruz. Kimse cebinden çıkarıp vermiyor.

Sizden isteğim mutlaka aşınızı olun.

Bugün balıkçılarımızın yanındayız balıkçılık yaptım. Balıkçılığım meşakkatini bilirim, zorluğunu bilirim. Oradan elde edilen, bereketin ne kadar kıymetli olduğunu bilirim. Bu destek karınca, kararınca biz bu desteği unutmayacağız. Bence İstanbul’da yapılabildiği kadarıyla balıkçılara, böyle barınak  alanları yapacaksın. Küçük balıkçı barınakları oluşturacaksınız. Mümkün olduğu kadar sayısının artması gerekir. Bir o kadar da vahşice avlanmanın da giderilmesi , ve belli süreçlerde yasaklanması gerektiğini düşünenlerdenim.

                          İSTANBUL BU ATIK SÜRECİNİ YÖNETEN EN İYİ ŞEHİRDİR

Volkan Başkanımız önemli bir konuya değindi. Mü siiaj meselesi güzel bir şey söyledi. Evsel atık, insani atık konusunda  İstanbul’da  gerçekten  yüzde 60’ı İBB’ye ait. Geçmişten bugüne yapılan yatırımlarla İstanbul yani bütün Marmara'da şehirler arasında, İstanbul bu atık sürecinin yöneten en iyi şehridir. Yüzde 60'a yaklaşan biyolojik atık su arıtma seviyesine ulaşmıştır. Ama yetmez yüzde 100'e ulaşmak için çalışıyoruz. Yüzde yüze çalışırken, 'Efendim suya zam yapmayız. Niye 2,5 sene oldu suya zam yaptırmayız. Kim yaptırmıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi yaptırmıyor. Seçime geldiğinde niye indirim yaptın, diye soruyorlar. Biz indirimi şunun için yaptık, yüksek fiyatlı olduğunu tespit ettik, dengeli bir bütçe yönetmek konusunda indirim yaptık. Biz yüzde 40 önerdik, yüzde 50 dediler bizde yüzde 50 indirdik. Ama denk bütçeye sahiptik, Türkiye'nin değişen koşulları var. Şu an itibariyle neredeyse elektriğe yapılan zam yüzde 50'e yaklaştı 2,5 senede. Biz mesela bütçemizin neredeyse İSKİ olarak yüzde 20'sini elektrik parası olarak ödüyoruz. 1 milyar 200 milyonu aşan elektrik faturası var İSKİ'nin. Zam olayının kaynağı belediyeler değildir. Ne Silivri Belediyesi ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir. Tek kaynağı hükmettir, ekonomik sistemdir. Göreve geldikten sonra otobüse ve taksiciye zam yapmak zorunda kaldım. Onlar da evlerine ekmek götürecek. Mazot yerinde durmuyor ki. Her sene enflasyon oranın nasıl ki, işçi zammına memur zammına çalışanlarımıza zam yapmak zorundayız, bunlara otobüs, minibüs ve taksiye zam yapmak zorundayız" dedi.

                                BİZİ MÜSİLAJIN SORUMLUSU YAPTILAR

Marmara'da Mü silajın sorumlusu yaptılar bizi. İmamoğlu, "1,5 - 2 senede, Mü silajı Marmara denizine getirdik. Bunu niye söylüyorum, gel beraber mücadele edelim. Mü silaj ağır bir olaydır. Türkiye'nin sanayisinin yüzde 50'si yığdığımız Marmara kenarlarına, artık sanayi yığmak değil, süreci akılcı yürütmek adına yüce politikalar geliştirelim. Her 3 insan birinin Marmara kıyılarına nüfus olarak yığmayı bırakalım. Diyarbakır'ı, Hakkari'yi ve Kastamonu'yu güçlendirelim. İnsanlar yaşam kalitesinin Anadolu ve Trakya'nın her yerinde eşit bir şekilde yakalamaya çalışsınlar dedi.

Sinem Temiz tarafından, Ekrem İmamoğlu’na hediye takdim edildi.

 

TÖREN ÖNCESİ BİR KİŞİ AMBULANSLA HASTANEYE KALDIRILDI

Ekrem İmamoğlu'nun programa gelmesine dakikalar kala, bir kişi aşırı sıcaktan bayıldı. Bayılan kişiye 112 ekiplerince müdahale edildi. Kişi tedbir amaçlı ambulansla Silivri Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bayılan kişinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

 

 


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014