Hızır kurbanında canlar buluştu

: 15 Şubat 2022 - 00:23 79 okunma
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından, Silivri Cem Evinde Hızır Kurbanı etkinliğinde canlar bir araya geldi.

Hızır kurbanı münasebetiyle, günün önemini belirten konuşmayı, Vakıf Başkanı Süheyl Kırkıcı yaptı. Kırkıcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. Hızır günlerini idrak ediyoruz. Her kültürün, inancın, felsefenin olduğu gibi, Alevi Bektaşilerinde, yaşamında toplumsal inancında, Hızır çok değerli bir şahsiyettir.

                          HIZIR ÇOK DEĞERLİ BİR ŞAHSİYETTİR

Duruştur, Felsefedir. Hızır bilirsinizdir ki darda kalanın, darına yetişendir. Zorda olanın, zoruna yetişendir. Umutsuzların, kimsesizlerin sesidir. Zulme uğrayanların, yanındadır. Ve bütün bunlar için, Alevi  Bektaşiler, her yıl Şubat ayının, ikinci haftasında, üç gün bütün bu değerlerin anısına, oruç tutarlar, dualar ederler. Kurbanlar adarlar. Kurbanlarını böylesine günlerle de paylaşırlar. Bu edilen dualar, bu yapılan kurban bağışları, kendilerinin cennete gitmesi için değil, yaşadığımız Dünya’yı yeryüzünü cennete çevirmek içindir. İnsanların bir biriyle olan, dayanışmasını arttırmak içindir. Bir birlerine el atmak içindir. Sahipsiz kimse kalmasın, Şifasız kimse kalmasın diyedir. Sahip olduğu ekmeği paylaşabilmesidir. Onun için çok kıymetlidir, Alevi Bektaşilerin Hızır’a bakışı, toplumsal dayanışma en önemli unsurlarından bir tanesidir. Hepinize katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Şeref verdiniz. Ve bir duyuruyla, sözlerime son vermek istiyorum.

                                               BİZ BUNA TEPKİLİYİZ

Biliyorsunuz ki,  dört yaş çocuklarımızın, zorunlu din eğitimine karar verdi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli eğitim biz buna tepkiliyiz. Tüm Alevi örgütleri olarak, özellikle Alevi Bektaşi çocuklarımız yerelde bütün çocukların bu yaşta din eğitimi almasının doğru olmadığını inanıyoruz. Bundan dolayıdır ki,27 Şubat’ da, İstanbul’da tüm Alevi Bektaşi örgütleri, ortak bir basın açıklaması yapacaklardır. Onun duyurusunu yapmış olayım.

                                      SİZLERİ DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUM

Bir başka duyurumuz, Biz Başkanımızın da önderliğinde, SMA hastası Aren bebek içinde, bir çağrı yapmıştık. Ne yazık ki, çok büyük paralarla tedavisi olabilecek, Aren bebeğin son dilimi kaldı.

Çok az bir destekle, onu yaşama tutunmasını sağlayacağız. Onun Hızır’ı olabiliriz. 5,10, 20  Tl’ lerle yapacağınız yardımlarla, destek onun yaşama tutunmasını sebebi olacaktır. Hepinizi bu toplumsal dayanışmaya davet ediyorum dedi.

                                          HER İNSAN,HER İNSANINDA  HIZIRIDIR

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise konuşmasında; Çok kıymetli hemşerilerim, Sevgili canlar hepinizi hasretle muhabbetle, sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Hızır oruçları tutuldu.Bugün de Hızır lokması dağılacak. Ben tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin dağıtılan lokmaların Allah’ın katında, dergahında kabul olmasını niyaz ediyorum. Tabin ki inancımıza göre Hızır A.S çok önemli bir şahsiyet, Hz. Musa döneminde yaşadığı rivayet edilen, menkıbeler yazılan, kıssalar yazılan, hisseler çıkartılan çok önemli bir anlayışın temsilcisi Hızır A.S şunu da bilmemiz lazım ki, kul sıkışmayınca, Hızır yetişmez derler. Cenabı Allah her darlığın, her zorluğun sonunda, bir ferahlık kullarına nasip eder. Ama her insan, her insanında Hızır’ıdır lafını da, asla ve asla unutmamamız gerekiyor. Ne kadar darda dul,

                    CENAB-I ALLAH SİZLERİ VE BİZLERİ, HIZIR OLANLARDAN EYLESİN           

yetim, düşkün, garip guruba varsa hep Hızır’ını bekler. Bazen bir tas çorba, soğuk kış gününde, yolda kaldığınızda açılan kapı, bazen bir öğrenciye burs, bazen bir hastaya Aren bebekte olduğu gibi, tedavi parası bunlar hep Hızır olmaktır. Cenabı Allah sizleri ve bizleri Hızır olanlardan eylesin. Hep bir birimizin yardımına koşmamızın garibin, guru banın, yetimin, düşkünün yanında olmayı, bize nasip etsin. Ben bir kez daha, Hacı Bektaşi Velinin Anadolu Kültür Vakfı Cem evinde olmaktan duyduğum bahtiyarlığı, sizlerle bir arada olmaktan, duyduğum mutluluğu ifade ediyor, bir kez daha tutulan oruçların, dağıtılan lokmaların Cenabı Allah’ın izniyle, dergahında kabul olmasını niyaz ediyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı hürmetlerimi sunuyorum dedi.

Alevi dedesi ise dua öncesinde, Hızır niyetine yaptığınız ibadetleri, verilen lokmalar, kesilen kurbanlar Cenabı hak  kabul eylesin. Dualarıma başlarken emeği geçen herkesin de, canlarında lokmalarını da, niyazlarını da kabul eylesin dedi. Ve dualar okundu. Canlara lokmalar ikram edildi.

Hızır kurbanı etkinliğine canların yanı sıra, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emre Sarısaltukoğlu, MHP İlçe Başkanı Zafer Yalçın, Meclis Üyesi Sultan Aşkın, Geçmiş dönem Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP Silivri İlçe  Kadın Kolları Başkanı Derya Erdim  ve yönetimi, Gelecek Partisi Başkanı Dr. Ümit Beyatlı ve yönetimi, Kent Konseyi Başkanı Kamil Bilici, Meclis üyeleri ile bir çok kişi katıldı.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014