Davutoğlu; Beni İki Şey Kaygılandırıyor

: 9 Ekim 2021 - 00:49 115 okunma
Gelecek partisi İstanbul İl Başkanlığının, Şişli'de Marriott Hotel'de düzenlediği basın buluşmasında, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Davutoğlu yaptığı konuşmasında;   1 Ekim'in siyasetin nevruzudur. Siyasetin hareketlendiği, hız kazandığı bir dönemdir. Meclis açılır.

İstanbul , Türkiye'nin en büyük hazinesidir. Petrol rezervleri, doğal gaz rezervleri nice zenginliklerle karşılaştırılamayacak kadar derin bir hazine, İstanbul her hangi bir kadim şehir değildir.

İstanbul tabiatın bütün güzel unsurlarının buluştuğu hiç şüphe olmaksızın, bu hazineyi korumak, bu hazineyi geliştirirken, bu kadim nitelikleri ve doğal güzellikleri korumak hepimizin üzerine vazifedir.

Ancak son döneme baktığımızda, İstanbul hoyratça örselendiği, doğal güzelliklerinin tahrip edildiği, kadim tarihi değerlerinin küresel görünümlü planlanmamış görüntüler altında ezildiği, bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu bana sadece Devlet adamı, siyasetçi olarak değil, bir akademisyen olarak büyük üzüntü veriyor.

                        Türkiye’nin en büyük riski ne derseniz, İstanbul derim.

Türkiye’nin en büyük riski ne derseniz, İstanbul derim. Beni iki şey kaygılandırıyor. Deprem riskinde olan yapılar. Son dönemde ekonomik krizle birlikte gelen ve cahil bir ekonomi yönetimi tarafından gittikçe derinleşen sorunlar karşısında, Tarım alanlarının boşaltılması, son iki ayda, iki buçuk ay içerisinde sadece doğu da, gezdiğim gördüğüm yerlerde meralar boşalıyor.

Küçük ve büyükbaş hayvanların sayıları azalıyor. Hakkari'de 1 milyon civarındaki küçükbaş hayvan sayısı 300-400 bine kadar inmiş. Çiftçiler alanları boşaltıyor. Yüzde 97'si ekilebilir arazi olan Sivas'ta, nüfus 736 bine geriledi. 1980'lerde 750 bin olan nüfus artmak yerine gerilemiş. Bingöl Adaklı'da ücra bir ilçede herkes genç neslin İstanbul'a gitmek için çaba sarf ettiği söylüyor.

                         Toplumsal yaralar açılır.

Hakkari'de genç işsizlik yüzde 70'leri bulmuş, Aydın'da pamuk üretimi sadece Söke ile sınırlı kalmış. Birçok yerde tarım üretimi durmuş. İktisat tarihi bilenler bilir. Tarımda büyük bir kriz yaşanmış ve insanlar çiftliklerini bozarak şehirlere gelmişse, o andan itibaren, o kitleleri yönetebilmek ve yeni bir hayata intibak ettirmek yeni bir soruna neden olur. Toplumsal yaralar açılır.

Gençler geleceklerini ziraatta göremiyorlarsa, bir müddet sonra yaşlandığında, üretimde büyük sıkıntı olacak.

Çiftçiyi doğrudan ilgilendiren, enflasyon, mazot ve ilaç fiyatlarıdır dedi.

 Konuşmasının bitiminde, Davutoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

 

 


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014