YILMAZ’DAN CHP’YE: “YAYA KALMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ”

: 8 Mart 2022 - 00:29 47 okunma
Silivri Belediye Meclisinde, AK Partili meclis üyesinin belediyeden arazi kiralayarak kaçak yapı inşa ettiği iddialarıyla ilgili CHP’nin soru önergesini yanıtlayan Başkan Yılmaz, “Biz burada sizin döneminizde yapılan ecrimisili devam ettirmişiz.

Silivri Belediyesi kaçak yapılar konusunda kartvizite, amcaya, dayıya bakmıyor, bakmayacak. Kartvizit konusundan yürümeyi sürdürürseniz yaya kalmaya devam edeceksiniz.” dedi.

Silivri Belediye Meclisinin Mart ayı toplantısında CHP Grubu’ndan, AK Partili bir belediye meclis üyesinin belediyeden arazi kiralayarak kaçak yapı inşa ettiği iddialarıyla ilgili bir soru önergesi geldi. Yazılı olarak yanıtlanması talebiyle iletilen önergeye cevap veren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, bu arazide geçmiş dönemde yapılan ecrimisilin devam ettirildiğini ve belediyenin böyle bir kiralama işlemi yapmadığını bildirdi. Silivri Belediyesinin Türkiye’de kaçak yapılarla en çok mücadele eden belediye olduğunu vurgulayan Yılmaz, CHP’nin bu tavrını ‘ucuz siyaset’ olarak niteledi.

CHP GRUBU’NDAN SORU ÖNERGESİ GELDİ

CHP’li meclis üyelerinin imzasıyla iletilen ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meclis Üyesi Sultan Aşkın’ın okuduğu önergede şu ifadelere yer verildi: “Silivri Belediye Başkanlığı Meclis Başkanlığı makamına; Silivri Belediyesine ait Kavaklı Mahallesi’ndeki bir arazinin AK Partili bir meclis üyesine kiralandığını öğrenmiş bulunmaktayız. AK Partili belediye meclis üyesi, Silivri Belediyesinden kiraladığı bu arazi üzerine ruhsatsız kaçak yapı yaparak geri dönüşüm tesisi kurduğu kamuoyu tarafından öğrenilmiştir. Aşağıdaki sorularımıza yazılı olarak cevap verilmek üzere önergemizin Başkanlık makamına havalesini saygılarımızla arz ederiz.

1- Bahse konu arazi planlarında yeşil alan var mıdır?

2- Bahse konu bu arazi ihale edilerek mi verilmiştir? Edilerek verildiyse ihaleye kaç kişi veya firma katılmıştır ve ihale bedeli nedir?

3- Bahse konu yer ile ilgili herhangi bir ihbar veya bildirimde bulunulmuş mudur?

4- İlgili konu kamuoyuna yansımadan önce herhangi bir işlem tarafınızdan yapılmış mıdır?

5- Bahse konu olan arazi tahsis edilirken kişinin kartvizitine bakılmış mıdır?

“BURANIN KİRALANMADIĞINI ADINIZ GİBİ BİLİYORSUNUZ”

CHP Grubu’nun soru önergesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “İnanın ben buna kızmıyorum ve halinize üzülüyorum. Buranın AK Partili bir meclis üyesine kiralanmadığınız adınız gibi biliyorsunuz. Orada sizin döneminizden bir ecrimisil, bir işgal var ve meclis üyemizin kardeşi orada ecrimisil ödüyor. Bunu bildiğiniz halde ‘Meclis üyesi tarafından kiralandığını öğrenmiş bulunmaktayız’ diyorsunuz. Kimden öğrendiniz? Kaldı ki meclis salonumuzda kiralama yapan ve işgaliye ödeyen meclis üyelerimiz var. Bu gayet normal. Bu sizin döneminizde olduğu için burada bir ihale yapmadık. İlgili konu kamuoyuna yansımadan önce burada 200 metre bir prefabrik içerisinde geri dönüşüm aletlerinin olduğu bir kaçak yapının yapıldığından haberimiz yoktu. Bu kadar büyük bir ilçede bunun olabilmesi de çok normal. Biz burada sizin döneminizde yapılan ecrimisili devam ettirmişiz. Silivri Belediyesi kaçak yapılar konusunda kartvizite, amcaya, dayıya bakmıyor, bakmayacak. Kartvizit konusundan yürümeyi sürdürürseniz yaya kalmaya devam edeceksiniz. Türkiye’de tarım arazisine yapılan yapıları en fazla yıkan belediye Silivri Belediyesi. 500 adet kaçak yapıyı yıktık. Silivri’de yaşayan vatandaşlarımızın oylarıyla seçilmiş bir arkadaşımızı, sizin de mesai arkadaşınızı bu kadar ucuz siyaset yaparak karalamayı size hiç yakıştıramadım. Durum bu kadar netken arkadaşımızı Silivri kamuoyunda soru önergenizle muhatap etmeniz Silivri siyaseti adına çok üzücü. Biliyorum hazmedemiyorsunuz, dardasınız, Silivri kamuoyunda zordasınız ama bütün bunların mazereti bu şekilde karalama olmamalı.” dedi.

“BUNU HER BABAYİĞİT SÖYLEYEMEZ!”

Soru önergesine ilişkin açıklamalarını sürdüren Başkan Volkan Yılmaz, “Ben böyle ihbarlar geldiğinde mutlu oluyorum. Tüm kaçak yapıları bana ihbar edin. Bakın bunu her babayiğit söyleyemez; kartvizitinde ne yazarsa yazsın; abisi, amcası, dayısı kim olursa olsun, tarım, orman ve hazine arazilerine yapılan tüm kaçak yapıları yıkacağım. Bu sözlerime kış bahçesini, şömineyi, kaçak çatı katını karıştırıp işi sulandırmayın. Bu topraklar bize namus borcudur. Miras değil emanettir. Biz buna müsaade edersek Silivri, hafta sonu kullanılan on binlerce evin bulunduğu bir gettoya döner. Kentimizin sosyolojik, psikolojik, demografik yapısı komple bozulur. Siz de bize bu süreçte nefes verin, omuz verin, soluk verin! Benim tek amacım bu toprakları korumak, kollamak ve bunları bir sonraki nesillere tarım arazisi olarak emanet etmek.” ifadelerini kullandı.

 

 


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014