TGC Sami Kohen’i andı

: 20 Ekim 2023 - 03:03 174 okunma
Gazeteci-yazar Sami Kohen ölümünün ikinci yılında 18 Ekim 2023 Çarşamba günü saat 14.00’de TGC Basın Müzesi’nde anıldı.

İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantıları devam ediyor. Meslekte İz Bırakanlar toplantısının 27’ncisinde Türk Basınının usta kalemlerinden gazeteci- yazar Sami Kohen 18 Ekim 2023 Çarşamba günü Basın Müzesi’nde anıldı.

 2013 yılından bu yana düzenlenen toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Kohen’in ailesi, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Yazı İşleri Müdürü Bertan Ağanoğlu, Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ile çok sayıda gazeteci ve yazar katıldı. Anma toplantısının açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in moderatörlüğünü üstlendiği toplantıya konuşmacı olarak Sami Kohen’in kızı Jale Kohen Aldiş, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir katıldı. Aynı gün Basın Müzesi’nde Milliyet Gazetesi ve Kohen Ailesi’nin bağışladığı kitapları, haritası ve anı eşyaları da sergilenmeye başlandı.

TURGAY OLCAYTO: YAZILARIYLA UFUK AÇTI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Sami Kohen’i hem anmak için, hem de dış haberler açısından kaynak kitaplarının, araştırma dosyalarının, anı eşyalarının Müze’de sergilenmesi nedeniyle bir aradayız. Sami Kohen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile çok ilgilenen, ne zaman konuşmacı olarak davet etsek gelen ustalardan biriydi. Dış haberler konusunda ülkedeki en iyi gazetecilerdendi. Yazılarıyla okurlarına, gençlere ufuk açtı. Kütüphanesindeki dış habercilikte kullandığı kitapların Basın Müzemizde olmasından çok mutluyuz. Bu konuda çalışmak isteyenler yararlanabilecekler. Dost canlısı her zaman gülümseyen insana pozitif enerji veren bir yapısı vardı. Kohen ailesine ve Milliyet Gazetesi yöneticilerine anı eşyaları bağışı için çok teşekkür ediyorum.”

SİBEL GÜNEŞ: SAMİ KOHEN GERÇEĞİN EKSENİNDEN HİÇ KOPMADI

Toplantının moderatörlüğünü üstlenen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş Sami Kohen’in meslektaşları tarafından basında sağduyunun, güvenin sesi olarak tanındığına ve gerçeği bulma konusundaki ısrarına dikkat çekerek “Cumhuriyet döneminden bu yana gazetecilikte iz bırakmış, iyi isimlerin yetişmesine aracılık etmiş, bilgisini paylaşmayı her zaman başarmış bir meslektaşımız. Dış politikanın oluşturulmasına yapıcı eleştirilerle katkı sunabilmişti. Farklılıkların bizi ayırdığı, savaş çığırtkanlığı yapılan bir dünyadayız. Farklılıkların bizi ayıran değil çoğaltan birer kültür zenginliği olduğunu hatırlamayı ve barıştan yana durmayı başarmalıyız. Sami Kohen etik ilkelerle haberciliğini yapmayı sürdürmüş, gerçeğin ekseninden kopmamış bir meslek ustamız. Genç gazeteciler için gerçek bir rol model. Basın Müzesi’nde anısını her zaman yaşatacağız” dedi.

JALE ALDİŞ KOHEN: BABAM İÇİN GAZETECİLİK BİR YAŞAM BİÇİMİYDİ

Toplantıda aile adına söz alan Sami Kohen’in kızı Jale Kohen Aldiş duygularını şöyle dile getirdi:

“Babamın mesleğine olan tutkusu, çalışkanlığı, bitmek tükenmek bilmeyen merakı, her bilgiyi hep titizlikle kontrol etmesi sayesinde yazdıklarının doğruluğundan hiç şüphe duyulmadı. Türkiye'yi dünyaya tanıtma misyonunu üstlenmiş, diplomat kişiliğiyle tanınmıştı. Her zaman objektif yaklaşımı ve basında ne kadar saygı gördüğü anlatıldı. Herkesin akıl hocası olduğu söylendi. Babamın gazetecilik mesleğindeki başarıları, sadece Türkiye sınırları içinde değil, uluslararası arenada da tanındı. Gazetecilik, onun için sadece bir meslek değil, bir yaşam biçimiydi. O, gazeteciliğin sadece haber yapmak olmadığını, aynı zamanda toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak ve eğitmek olduğunu savunurdu. Babamın kariyeri boyunca, gazetecilik etiği ve mesleğin ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kaldığını görmek bizler için büyük bir gurur kaynağıdır. Babam, genç gazetecilere de büyük bir ilham kaynağıydı. Onunla birlikte çalışma fırsatı bulan birçok genç gazeteci, onun rehberliğinde mesleğin inceliklerini öğrendi. Babamın gazetecilikteki başarısının sırrı, sadece bilgiye dayalı değil, aynı zamanda insanlara duyduğu derin sevgi ve saygıydı. Babamın dediği gibi, gazetecilik sadece bir meslek değil, bir sorumluluktur."

ÖZAY ŞENDİR: SAMİ KOHEN’İN ADI MİLLİYET VAROLDUKÇA YAŞAYACAK

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir ise Sami Kohen’in anısının Milliyet Gazetesi’nde her zaman yaşatılacağına dikkat çekti. Şöyle devam etti:

“Sami Kohen hayran olduğum bir usta gazeteciydi. Okuma meselesinde ne kadar eksik olduğumuzu anlatan bir gazeteciydi. Milliyet Gazetesi olarak Sami Kohen anısına diplomasi konulu bir konferans düzenlemeyi ve her yıl bir sonuç bildirgesi yayınlamayı planlıyoruz. Bugün Milliyet Gazetesi’nde onun bıraktığı dış haberler sayfasındaki tüm ekip sorumluluklarının bilincinde, ona layık olmaya çalışıyor. Sami Kohen’in adı Milliyet Gazetesi var oldukça yaşayacak.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014