BAŞKAN YILMAZ'DAN RUMELİ'YE DESTEK SÖZÜ

: 16 Eylül 2019 - 22:52 1527 okunma
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Rumeli Üniversitesi yeni eğitim- öğretim dönemi açılış töreninde yaptığı konuşmada destek sözü verdi: “Tüm projelerinize destek olacağımın sözünü veriyorum.”

İstanbul Rumeli Üniversitesi 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış töreni bugün yapıldı. Rumeli Üniversitesi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış törenine MHP İl Başkanı Birol Gür, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka, İstanbul Rumeli Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Afşin Balcı ve yönetimi, Silivri Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Fatih Mehmet Velibeyoğlu, Silivri Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, üniversite idari ve akademik kadroları, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi.

DODURKA: “BİLGİNİN KATMA DEĞERE DÖNÜŞMESİ ŞARTTIR”

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka gerçekleştirdiği açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bu mutlu günümüzü bizimle paylaştığınız, bu imkanı sağladığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizin kurucusu, Sayın Mehmet Balcı’yı rahmet ve minnetle anıyor ve kuruluşumuzdan bu yana üniversitemize hizmet eden herkese şükranlarımı sunuyorum. Sevgili öğrencilerimizin değerli büyükleri, canınız kadar sevdiğiniz, büyük emekler vererek bugünlere getirdiğinizi evlatlarınızı, canlarınızı eğitmemiz için bize emanet ettiniz. Biz de onları ülkesini vatanını seven, değerlerine bağlı ve nitelikli meslek insanı olarak yetiştirmek için elimizden geleni tam olarak yapacağız. Eğitim alt yapısı gün geçtikçe güçlenen, yeni bölümler, fakülteler açılan, dolayısı ile yeni öğrenci ve akademisyenlerin katıldığı, büyüyen Trakya’nın tek vakıf üniversitesi olan Rumeli Üniversitesi, sadece eğitimde kaliteyi arttırmayı değil, aynı zamanda değerleri de kazandırmaya yönelik hedef çizmektedir ve Atatürk’ün şu sözlerini rehber edinmektedir; ‘Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun her şeyden evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine ve milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etme lüzumu öğretilmelidir.’ Büyük önder bu sözleri ile ülkenin benliğine ve istikbaline karşı olan unsurlarla mücadeleyi eğitimde en üst yere koyuyor. Rumeli Üniversitesi de ülkenin parçalanmaz bütünlüğüne karşı olanlara karşı gerekirse canını verecek nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ülkemiz üzerinde oynanan ve sınırlarımızdaki savaşlara baktığımız zaman büyük önderin bu sözlerinin kıymeti anlaşılmaktadır. Bu savaşlarda askerimiz, güvenlik güçlerimiz şehit oluyorlar. Onları rahmetle anıyorum. Onların kanlarının yerde kalmaması için hepimizin gidip orada savaşması gerekmiyor ama üzerimize düşen bazı görevler var. Bizlerin sizi iyi eğitmemiz, sizlerin bu eğitimi iyi almanız, ülkeye güzel hizmetlerde bulunmanız. İşte o zaman şehidim hakkını helal edecek, o zaman kabrinde huzur içinde yatacaktır. Şüphesiz uluslararası mücadele sadece askeri güçler ile olmuyor. Şüphesiz savunma sanayimiz son yıllarda muhteşem hamleler yaptı. Ordumuz Dünya’nın sayılı güçlü orduları arasında. Ancak uluslararası rekabette iyi olmak, sadece siyasi değil ekonomik olarak da bağımsız olabilmek için bilginin üretilmesi ve bu bilginin katma değere döndürülmesi şarttır. Adımız Rumeli’dir, Rumeli felsefesi de bunu gerektirmektedir. Eğitimle alakalı bir sözü hatırlatacağım. Ben bunu öğretim üyeliğim boyunca ilk derse girdiğimde de her zaman kullanmışımdır. ‘Kimseye bir şey öğretmeyin çünkü öğrenmez, çünkü herkes o bilgiyi kendisi edinir.’ Hocalar ve öğretmenler yol gösterir, rehberdir. O nedenle iyi bir bilim insanı olmanın, meslek erbabı olmanın sırrı hiç kimsede değil kendinizdedir. 2019-2020 öğretim yılı ülkemize milletimize ve okulumuza hayırlı olsun.”

BALCI: “DAHA BAŞARILI OLACAĞIZ”

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Afşin Balcı ise konuşmasında, “Öncelikle davetimizi kabul ederek açılışımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. Yeni eğitim öğretim döneminde yeni açtığımız yerleşkelerimiz, araştırma merkezlerimiz ve üniversitelerin ilerlemesini destekleyen yeni müfredatımız ile birlikte yeni bir dönemde daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Yeniden geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN YILMAZ: “AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURMALIYIZ”

Rumeli Üniversitesi’nin kurucusu Mehmet Balcı’yı yad ederek konuşmasına başlayan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Rumeli Üniversitesi’nin 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı açılışında sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu dönemin hocalarımıza, öğrencilerimize, üniversitemize, Silivri’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2015 yılında bu üniversiteyi kurarken bir çok kimsenin ‘Bu çılgın adam kim’ dediği, onun ise usanmadan yılmadan Silivri’mize kattığı değer için Mehmet Balcı’ya Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun” dedi. Başkan Yılmaz, üniversitelerin ülkelere kazandırdığı özelliklerini ifade ederek, ülkemizin daha güçlü olabilmesi için eğitim yatırımlarına dikkat çekti ve şu konuşmayı yaptı: “Üniversiteler; siyasi, ekonomik, kültürel ve spor alanlarında ülkelere değer katan kurumlardır. Esasında üniversitesiz bir kalkınmanın mümkün olmadığını incelersek görürüz. Üniversitelere, bilim dünyasına, gençlerin hür iradesini ortaya koyacak çalışma ortamlarının sunulması gerekiyor. Üniversitelerin, Türkiye’nin gerçeklerinden kopuk bir anlayışla idare edilme şansı yok. Türkiye’nin jeopolitik ve coğrafi konumu, her zaman ayaklarının üzerinden sağlam durması gereken bir millet olmamızı zorunlu kılmıştır. Bu sebeple öğrencilerimiz daha fazla çalışmalıdır.”

“YATIRIMLARI ANLAMLI KILAN İNSANDIR”

Başkan Yılmaz, yöneticilerin birçok yatırım yapabileceğini ancak en önemli yatırımın insana olduğunun altını çizerek: “Her yerde o şehre değer katan, marka kent yaratan unsurların en başında üniversiteler geliyor” dedi. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Birkaç ay önce öğrencilerle sohbetimizde ilk soru olarak Silivri’deki projelerim sorulmuştu; ‘Kültür Merkezi yapacak mısınız? Spor Salonu yapacak mısınız?’ gibi. O gün verdiğim cevabı tekrarlamak istiyorum. Bizler yol, köprü, baraj, spor salonu, yüzme havuzu yapabiliriz ama bu yaptığımız tüm yatırımlara ruh katacak, onları anlamlandıracak, içini dolduracak yegâne unsurun iyi eğitimli insan olduğunu, ülkesinin milletinin değerlerinden kopmayan insanlar topluluğu olduğunu ifade etmiştim. Yaptığınız Kültür Merkezi’nin içindeki gençlerin Nazım Hikmet’ten, Necip Fazıl’dan, Hüseyin Nihal Atsız’dan bir haber olduğunda o merkezin hiçbir anlamı yoktur. Spor salonlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi zeki, çevik, ahlaklı gençler yoksa o spor salonlarında bir anlamı yoktur. Bunlar beton, demir, mühendislik, paradan öteye gitmeyen yatırımlardır. O yatırımlara ruh katacak bir neslin, gençliğin önlerine düşüp onlara yol açmalıyız.”

ÜNİVERSİTEYE DESTEK SÖZÜ

Rumeli Üniversitesi’ne destek sözü veren Başkan Yılmaz, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Ben Silivri Belediye Başkanı olarak ‘Marka Kent’ hayalime, Rumeli Üniversitesi’nin de ortak olmasını isterim. Yapacağımız tüm projelerde rektör hocamızla da görüşme halindeyiz. Tüm projelerimizde bize destek oluyorlar, ben de tüm projelerinizde üniversiteye destek olacağımın sözünü vermek istiyorum. Yeniden eğitim yılının hem Silivri’mize, hem ülkemize, hem size hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” Konuşmaların ardından tören programı sona erdi. Başkan Yılmaz, beraberinde protokol üyeleri ile birlikte kokteyl alanına geçerek öğretim görevlileri ve öğrenciler ile sohbet etti.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014