ÖĞRENCİLERE YOL GÖSTERECEK ÖRNEK PROJE!

: 20 Mayıs 2014 - 18:03 2933 okunma
Silivri Belediyesi, SİAD ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında ‘Okuldan Kariyere’ isimli projeyi imza altına alarak öğrencilerin hangi meslekte daha başarılı olacaklarını tespit edebilmelerine olanak sağlayacak.

Silivri Belediyesi, SİAD ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ortaklığında önemli bir projeye imza attı. Öğrenci merkezli kariyer danışmanlığını geliştirmeyi hedefleyen Kariyer Yolu projesi kapsamında, Silivri’de 1200’e yakın 8. Sınıf öğrencisine CPT testi yapıldı. İş ortamları ile ilişkilendirilmiş kişisel özelliklerin tanımlandığı test ile her öğrencinin yatkın olduğu kariyer eğilimleri tespit edildi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hakan Kocabaş ile Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Kayapınar’ın imza altına aldığı projenin ilk tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde Kavaklı İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

ÇOCUĞUNUZ HANGİ MESLEKTE DAHA BAŞARILI OLUR?

Proje kapsamında öğrencilere uygulanan testin ardından, ebeveynlere çocuklarına kariyer yönlendirmesi yaparken dikkat etmeleri gereken kurallar, çocukları için doğru yönlendirme yapacakları meslekler rehber öğretmenler eşliğinde aktarılacak. Kariyer eğilimi teknik yoğunluklu çıkan öğrenciler, çevre fabrikaları dolaşarak seçmek istedikleri meslekleri yerinde görme ve inceleme şansı bulacak. Silivri Belediyesi, SİAD ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında hayata geçirilen ‘Okuldan Kariyere’ isimli proje, kariyer planlamasında doğru yol haritasının önemini ortaya koyacak.

CPT (KARİYER YOLU TESTİ) SİSTEMİ NEDİR?

CPT lise öğrencilerine destek olmak için kullanılabilecek ve danışmanlık sürecinin üç unsurunu içeren bir sistemdir. Gençler için kişisel özelliklerin tanımlanması, iş dünyasında etkin olmalarını sağlayacak kariyer eğilimleri ve öğrenme stillerinin belirlenmesini sağlamaktadır. CPT’nin temel avantajı öğrencilerin lise döneminde objektif olarak kendi yeterlik ve becerileri hakkında bilgi sahibi olmaları ve buna uygun olarak gelecekleri ile ilgili hedef belirleyebilmeleridir.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014