Esen; Büyük Taarruz’un zafere ulaşması ile birlikte Tüm Anadolu’nun ve Trakya’nın da kurtulduğu gibi ilçemiz de işgalden kurtulmuştur.

: 1 Kasım 2023 - 03:34 55 okunma
CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen,1 Kasım Silivri’nin kurtuluşu dolayısıyla yazılı olarak mesaj yayımladı .Mesajında şu ifadelere yer verdi.

İnsanlığın başına gelmiş en trajik tarihi olaylardan birisi olan 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Osmanlı Devleti’nin imzaladığı Sevr Antlaşması ile birlikte güzide ilçemiz Silivri, Yunan İşgal Kuvvetleri tarafından 2 yıl 3 ay gibi bir süre boyunca işgal edilmiştir.

Türk milletinin verdiği en şanlı ve en aziz mücadelelerden birisi olan Kurtuluş Savaşı esnasında, şanlı ordumuz neredeyse tüm cihanla harp ederken, Yunan İşgal Kuvvetleri’ne karşı bir taarruz kararı almıştır. Bu taarruz; Türk ordusunun şanlı mücadelesi ve vatan sevgisiyle vatanını müdafaa etmesinden mütevellit zaferle sonuçlanacak olan Büyük Taarruz’dur.

Büyük Taarruz’un zafere ulaşması ile birlikte Tüm Anadolu’nun ve Trakya’nın da kurtulduğu gibi ilçemiz de işgalden kurtulmuştur.

Tüm bu mücadelenin ve direnişin neticesinde bu olay tarihimizde 1 Kasım 1922’de Silivri’nin Kurtuluşu olarak yer bulmuştur.

Silivri bir daha işgal edilmemek üzere kurtarılmıştır.

Uğruna kendi kavgamızı, kendi mücadelemizi verdiğimiz bu güzel ilçemizin kurtuluşunun 101. yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan toprağı için geri dönmeyi düşünmeyen tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Danamandıra’dan Selimpaşa’ya bizlere bıraktıkları bu güzel ilçe için sonsuz minnetimizi ifade ediyoruz.

Berker ESEN

CHP Silivri İlçe Başkanı


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014