AFRİKALI HORONCU REKOR KIRIYOR

: 8 Nisan 2022 - 00:25 202 okunma
Son zamanlarda yaptığı sosyal medya paylaşımları ve Karadeniz’e yakınlığı ile oldukça yoğun ilgi gören Afrikalı Horoncu lakaplı Adam Nkandu Karadeniz Akustik için stüdyoya girdi.

Güney Afrika ülkesi olan Zambiya’da dünyaya gelen, yıllar önce Türkiye’ye gelen ve hala Bolu Üniversitesinde öğrenci olan 24 yaşındaki Afrikalı Horoncu, Emrullah Gül’ün yapımcılığındaki Youtube projesi olan Karadeniz Akustik için söylemiş olduğu, Çaykara’ya Uğradım isimli Horon şarkısı kısa zaman içerisinde büyük ilgi gördü ve Trendlere girdi.

EN BÜYÜK AŞKIM HORON VE TRABZONSPOR

Türkiye’de yaşamaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Afrikalı horoncu lakaplı Nkandu,  ‘’Karadeniz müziğine, kemençe ve tuluma büyük ilgi duyuyorum ve horon oynamayı çok seviyorum. Karadeniz Akustik uzun zamandır takip ettiğim bir proje ve hayalim olan stüdyoda hayalim olan şarkıları seslendirdim.  Ülkemde bir futbol okulu kurma hayalim var. Tabi bu takımın renkleri bordo mavi olacak ve orada yaşayan gençlere Trabzonspor’u tanıtacağım.’’ dedi.

KAZIM KOYUNCU HAYRANIYIM

Ben memleketimdeyken, Türkiye bilgi pek çok bilgim yoktur ama Karadeniz biliyordum. Çünkü coğrafya da Karadeniz büyük denizlerden biri ve bunu bize öğretiyorlardı. Okuldayken Karadeniz denince ben, hep oradaki yaşayan insanlar kara diye sanırdım, o yüzden denizin ismi kara ve Türkiye gelince baktım ki, Karadeniz’ de yaşayan insanlar benim gibi değiller kara ama Deniz ismi kara. Karadeniz hakkında ,kültürü ve insanları araştırmaya başlamıştım ve o sırada baktım ki, Trabzonspor’a sevdalandım ve hep Kazım Koyuncu şarkıları dinlemeye başladım ve Kazım Koyuncu sayende horon oynamaya başladım ve Karadeniz türküleri söylemeye başladım. Karadeniz Türkü severim çünkü Karadeniz şivesi hoşuma gidiyor, bide bana kolay geliyor. Kazım Koyuncuyu hiç görmedim ama onun sayesinde Karadeniz kültürüne aşık oldum diyebilirim ve artık Karadeniz kültürü bir parçam oldu. diğer sanatçıların şarkıları da dinliyorum ve hepsini çok seviyorum.

 


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014