URAL; KARAR MEKANİZMALARINDA EŞİT TEMSİL EDİLMEK İSTİYORUZ

: 4 Nisan 2023 - 18:58 70 okunma
Kadınların Belediyelerde Seçme ve Seçilme Hakkı Kazanmasının 93. yıl dönümü vesilesiyle CHP'li Kadınlar yazılı bir basın açıklaması yaptı. CHP’li Kadınlar “Karar mekanizmalarında eşit temsil edilmek istiyoruz” dedi ve 14 Mayıs'ı Cumhuriyet tarihimizin en kritik seçimi olarak atlettiler.

     “ CUMHURİYET BİR KADIN DEVRİMİ OLARAK TARİHE GEÇTİ”

 “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük devrimi; egemenlik hakkını saraydan alarak halka vermesidir. Bu büyük devrim, kadınların eşit yurttaşlık statüsü kazanımlarıyla taçlandı.

Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ilk adımı 3 Nisan 1930 tarihinde, Belediye Kanunu'nun kabulüyle başladı. Ardından 1933 yılında köy, muhtar ve ihtiyar heyetlerinde, 1934 yılında da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde seçme ve seçilme hakkı ile Cumhuriyet bir kadın devrimi olarak tarihe geçti. Bir kez daha Büyük Atatürk'ü saygıyla ve minnetle anıyoruz.

“BU GÜNE KADAR KADIN BELEDİYE BAŞKANI ORANI EN FAZLA YÜZDE 3’e ÇIKABİLDİ”

Türkiye'nin ilk Kadın Belediye Başkanı; 3 Nisan 1930'da, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinden seçilen Sadiye Hanım'dır. Aradan geçen 93 yılda 19 yerel seçim yapıldı. Bu seçimlerin sonucunda sadece 156 kadın belediye başkanı seçilirken erkeklerde bu sayı 32 bindir. Bu tablo kadınların başarısızlığı, yetersizliği ya da isteksizliğinden kaynaklanmıyor. Kadın erkek eşitliğine inanmayan zihniyetten kaynaklanıyor. Bugüne kadar kadın Belediye Başkanı oranı en fazla yüzde 3'e çıkabildi. Kadın Belediye Meclis üyesi oranı en fazla yüzde 11, kadın il genel Meclis üyesi oranı en fazla yüzde 3 olabildi.

“DEMOKRATİK, LAİK VE SOSYAL HUKUK DEVLETİNİ YENİDEN İNŞA ETMEKTE KARARLIYIZ”

Biz kadınlar yeni haklar kazanmak bir yana mevcut haklarımızın gasp edilmemesi için mücadele eder hale geldik. Ancak Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini yeniden inşa etmekte kararlıyız.

“AKP'NİN GİZLEMEYE ÇALIŞTIĞI GERÇEK ZİHNİYETİ ORTAYA ÇIKTI”

 

Kadınların haklarını tek tek budamaya çalışan tek adam rejimi, seçimi kaybetme korkusuyla üç-beş oyun peşine düştü. Terör örgütü Hizbullah'ın siyasi uzantısı olan Hüda Par'ı ve kadın düşmanı zihniyetiyle övünen Yeniden Refah Partisi'ni Cumhur İttifakı'na dâhil etti. AKP'nin yıllardır “mış” gibi yaparak gizlemeye çalıştığı gerçek zihniyeti böylece apaçık ortaya çıktı.

                     “ BİZ MİLLETİZ MİLLET İTTİFAKI’YIZ”

Fakat sanmasınlar ki; korktuk, sindik. Karşılarına aldıkları sadece ülkenin yarısını oluşturan kadınlar değil. Bu ülkede haktan, hukuktan, adaletten ve eşitlikten yana olan erkekler de bizim tarafımızda. Gelecekleri çalınmasın diye sandığa gidecek olan gençler de bizimle. Biz milletiz, Millet İttifakı'yız, çok güçlüyüz 

   “BİZLER KARAR MEKANİZMALARINDA EŞİT TEMSİL EDİLMEK İSTİYORUZ”

Bizler karar mekanizmalarında eşit temsil edilmek istiyoruz. Ancak kimliğinde kadın yazmasının temsil için yeterli olmadığını çok net biliyoruz.

 İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış kararına susanların, 6284 saldırı altında iken koltuk sevdasına ses çıkarmayanların bazıları da kadındı.

İstismara uğrayan çocuklar için “bir kereden bir şey olmaz” diyen de bir kadındı.

H.K.G davasından bahsederken çocuğa yönelik istismarın siyasetin konusu olmadığını ve bunların her toplumda yaşanabilecek şeyler olduğunu söyleyen de bir kadındı. Üstelik bu zat kadından da sorumlu olan bir bakan.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bunlarla da kalmayıp, deprem sonrasındaki kayıp çocukların büyük bir kısmının hastanelerde tedavi altında olduğunu varsaydıklarını söyledi. Varsaymak ne demek? Bu ne utanmazlık!

Ardından kayıp bir bebeğin depremden 54 gün sonra ailesine teslim edilmesini bir başarı hikayesi gibi göstermeye çalıştı. 54 gündür neredeydiniz? Bu nasıl bir aymazlık… Hala çocuklarını arayan aileler varken hangi başarıdan söz ediyorsunuz? Sorumluluğunuzu yerine getiririn ve kayıp çocuklarımızın akıbetini tek tek açıklayın.

               “BU SEÇİM BİZ KADINLAR İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimine sayılı günler kaldı. Bu seçim biz kadınlar için hayati öneme sahip.

Bir yanda kadınların yasal haklarını gasp edenler; diğer yanda ise “Yasalara Dokunma, Uygula” diyenler var.

“BİZ KADINLAR,CUMHURİYETİMİZİN KURUCU DEĞERLERİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ ”

Bir yanda İstanbul Sözleşmesi'ni fesih eden Erdoğan; diğer yanda İstanbul Sözleşmesi'ni 24 saat içerisinde yeniden yürürlüğe koyacak olan  Kemal Kılıçdaroğlu var.

Bir yanda kadın düşmanları; diğer yanda eşitliği savunanlar var.

Bir yanda tek adam rejimi; diğer yanda güçlendirilmiş parlamenter sistemle halkın iktidarı var.

Bir yanda Cumhuriyet devrimlerinin düşmanları; diğer yanda Cumhuriyet'i demokrasi ile taçlandırmak isteyenler var.

Biz bu seçimlerde ya özgürlüğe ya da esarete oy vereceğiz.

Biz kadınlar, Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden asla vazgeçmeyeceğiz.

Kadın erkek, bir arada, dayanışma içinde eşit, özgür bir Türkiye'yi yeniden kuracağız.

Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı adayı  Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde;

BİZ KAZANACAĞIZ!

DEMOKRASİ KAZANACAK!


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014