BAŞKAN YILMAZ HIZIR LOKMASINDA CANLARLA BULUŞTU

: 18 Şubat 2024 - 15:08 99 okunma
Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şubesi ve Gümüşyaka Cemevi Derneğinin düzenlediği ‘Hızır Lokması’ programına katıldı.

 Programda konuşan Başkan Yılmaz, “Hızır Oruçlarınızı ve Hızır Lokmanızı Allah kabul etsin. Sağlık ve sıhhat içerisinde nicelerine eriştirsin. Hayırlarımız kabul, birlik ve beraberliğimiz daim olsun.” dedi.

 

Alevi Kültür Dernekleri Silivri Şubesi ve Gümüşyaka Cemevi Derneği tarafından Palmiye Düğün Salonunda ‘Hızır Lokması’ programı düzenlendi. Programa katılan davetliler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz,  Şube Başkanı Halefi Aksu, Cemevi Başkanı Rıza Eroğlu ile bir araya geldi.

 

“HIZIR ORUCU NEFSİ ARINDIRMA, YOKSULLARI ANLAMA ARACIDIR”

 

Programda konuşan Başkan Yılmaz, “Alevi - Bektaşi inancının temeli, başkalarına Hızır olmakla başlar. Bunu bir Alevi dedesi şu sözlerle anlatır: ‘Hızır'ı yaratan bizim inancımız, ikrarımızdır. Onun için her birey kendi Hızır'ını farklı yer ve zamanda görür. 'Birilerine Hızır ol ki, Hızır'ı yanında bulasın' öğretisi bizim inancımızın önemli bir ilkesidir. Çünkü o sana hem veren hem de seni sınamak için isteyendir. Bazen fakir kılığında, bazen de vezir kılığında nail olur.’ Alevi inancında Hızır bir nevi peygamber olarak kabul edilir. O, Hızır Peygamber, Hızır Aleyhisselam ya da Hızır Nebidir. Hızır adı anılınca küsler barışır, ikrar verilir. Adına niyaz denilen çörekler, lokmalar pişirilir, paylaşılır. Adının geçtiği her söz, her metin kutsal sayılır. Adının geçtiği her yer veya adına izafe edilen her mekân, her göl, her dağ, her vadi, her ağaç kutsal kabul edilir. Dayanışmanın, mazlumun ahıdır. Zalime ceza, yoksula şifadır. Dileklerin gerçekleştiricisi, topluluğun birlik ve dirilik sesidir. Onun varlığı ile halk da doğa gibi dirileşir, irileşir, bir ses, bir nefes, bir beden olur. Gökyüzünden yere iner, görünmez olmaktan görünür hâle gelir ve yapıp ettikleriyle topluma yol gösterir. Bir yanıyla bireyi, diğer yanıyla toplumu yönlendirir. Yıllarca istenen, arzulanan, dilenenler umudun tükendiği sırada Hızır ile yeniden var olur. Hızır bitmeyen sabrın ve tükenmeyen umudun görünür hâli olarak bireylerde umuda döner. Umut hep diri tutulur. Hızır, gerçekleşmesi mümkün olmayanın, hikmetin, mucizenin olduğu kadar, hareketin, eylemin de görünür hali olarak kişilere rehber olur. Denizlerin piri Hızır'la karaların piri İlyas'ın buluştukları gün adına da icra edilen ve 40 gün süren Hızır günlerinde üç gün olarak tutulan Hızır orucu, bir tür nefsi arındırma, yoksulları anlama, onlarla manevi bağ kurma aracıdır. Hızır Orucu yine yoksulların birbirini anlayarak birbirinde çoğaldıkları, birbirine dayandıkları, rızıklarını paylaştıkları, birbirine razılıklarını sağladıkları oruçlardandır. Hızır Oruçlarınızı ve Hızır Lokmanızı Allah Kabul etsin. Sağlık ve sıhhat içerisinde nicelerine eriştirsin. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun.” dedi.


YASAL UYARI:Yayınlanan haberin tüm hakları Cemile Kayar'a aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Trakya İncisi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir
loading_image
GÖSTERİLEN YORUMLAR (0)

© Trakya İncisi Tüm Hakları Saklıdır. 2014